ddhr.org | 2009 | 11 | 20 about | archives | comments | rss

Price of waste Fri, Nov 20, 2009
The ranch veggie dip I sometimes buy comes in two types of containers:  One large container, or a package of four small containers.  The large container is obviously the better buy; you get more product for less money, and it uses less packaging (the small containers are held together with cardboard).  This is the container I've bought on multiple occasions for hosting small gatherings.  But since most small gatherings don't consume an entire container (i.e. tub) of ranch veggie dip, that container goes in the fridge temporarily, where it sits for a week or two until it goes bad and is thrown out.  The package of four small containers, on the other hand, can be used one small container at a time.  It turns out a small container of ranch veggie dip is pretty much exactly how much ranch veggie dip is consumed at a small gathering.  And since each of those small containers costs less than one large container, it's like you're really buying four separate large containers but for less money, and without all the leftover product at the end that ends up in the trash anyway. 

What this is illustrating is that it's not always a good idea to get the most product for your money.  Sometimes it's better to pay more for less, depending on how much you plan to use and how quickly you'll be able to use it before it goes bad.  For things like frozen or canned foods, the best investment is probably the lowest price for the largest amount, because these products have a pretty long shelf life.  But for things with a short shelf life like ranch, mayo, milk ... ok pretty much all dairy products, the best investment is for the amount you can consume before it goes bad.  Otherwise you're just paying for wasted product. #business


← older post 2191 of 3123 newer →